Pečujete současně o své děti i stárnoucí rodiče? Nebo těžko hledáte čas na řešení svých vlastních zdravotních problémů a současně pečujete o někoho blízkého? Náročnost období, spojeného s intenzivní péčí o rodinu, může být částečně snížená využitím chytrých řešení, pro které používáme souhrnné označení “asistivní technologie” (“AT”).

příklad asistivní technologie pro volný čas: brýle pro virtuální realitu VR Vitalis, fotografie z akce DOMA JE DOMA: na vlastní kůži ze dne 10. 9. 2024
příklad asistivní technologie pro volný čas: brýle pro virtuální realitu VR Vitalis,
fotografie z akce
DOMA JE DOMA: na vlastní kůži ze dne 10. 9. 2024

Jedním z nejjednodušších příkladů “AT” pro domácí použití  jsou seniorská tlačítka pro nouzové situace v podobě, jaké je nabízí vybrané sociální služby (nejde tedy jen o samotné zařízení, ale i o službu, která je s tlačítkem spojena). V Jihomoravském kraji takto působí například Girasole na Hustopečsku nebo Sociální služby města Brna, kteří jsou spjati s konkrétním městem nebo oblastí, v rámci celé ČR své služby nabízí například Anděl Strážný anebo Dohled na dosah. Tísňová péče přitom není (jen) pro okamžiky tísně, ale často si pečující osoby i samotní uživatelé a uživatelky technologie pochvalují, že samotná blízkost pomoci (byť “jen” přes tlačítko) jim dává více klidu a jistoty a působí tak do jisté míry i jako prevence situací vyžadujících zásah a posílení soběstačnosti a samostatnosti. 

ilustrace tísňové péče napojené na detektor pádu
Ilustrace služby tísňové péče napojené na detektor pádu používaný v domácím prostředí.

Ze služeb pokrývajících volný čas jmenujme například brněnský projekt Po stopách rodokmenu, zpřístupňující poznávání, vzpomínání a zážitky a to klidně i z vlastního křesla.

Mimo to tu jsou možnosti, jak si udělat “svou” asistivní technologii z vlastního telefonu nebo chytrých hodinek. Existuje řada aplikací, která umožňuje využít telefon konkrétním potřebám uživatele a to jak u osoby pečující, tak u osoby opečovávané. Z těch volně dostupných jde například o aplikaci Terrapino  sloužící k prevenci Alzheimerovy nemoci  nebo podpůrný nástroj pro psychické zdraví Nepanikař. Také samotnou volbou typu telefonu můžeme podpořit jeho použití coby asistivní technologie, existují telefony extra odolné, určené pro snížené motorické funkce svého uživatele nebo třeba typy zařízení přímo designované pro osoby slabozraké a nevidomé. 

Možností  je tedy mnoho. Jak se v nich ale vyznat? Technologie přináší vývojáři, diagnózy určují lékaři a poradenství v obtížných situacích sociální pracovníci. Není snadné tyto tři světy propojit a zorientovat se v nich. V současnosti jsou často pečující a senioři odkázáni na vlastní informační průzkum, což není motivující a pro část veřejnosti to ani není možné.

Inovační agentura JINAG mapuje dostupné možnosti asistivních technologií v Jihomoravském kraji, pořádá akce, na kterých je možné si různá zařízení vyzkoušet a jejím cílem je vytvořit a udržovat orientační přehled, který bude podporovat informovanou volbu “AT” a zpřístupňovat vhodné informační prostředí všem zájemcům z řad veřejnosti. Aktuálně probíhá testování přehledu a jeho srozumitelnosti, aby výsledek ve formě webových stránek mohl plnit funkci důvěryhodného informačního rozcestníku a seznamu dostupných služeb, ze kterého si každý může najít řešení právě pro svou potřebu. 

Náhled na přehled základních kategorií asistivních technologií: Bezpečí, Zdraví, Volný čas, Domácnost..

Svůj případný zájem o zapojení se do testování webových stránek prosím zaklikněte ZDE.

Zdroje: 

  • DOMA JE DOMA. Online. DOMA JE DOMA: na vlastní kůži. Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG, c2024. Dostupné z: https://www.domajedoma.eu/. [cit. 2024-10-15].
  • Strategie rozvoje Jihomoravského kraje. Online. C2021. Dostupné z: https://lepsikraj.cz/. [cit. 2024-10-15].