Když vybíráte asistivní technologii, která slibuje zlepšení kvality života; sebelepší reklama, recenze nebo testování nezaručuje, že je toto technické řešení vhodné právě pro vaše potřeby.
Centra asistivních technologií nabízí možnost osobního seznámení a vyzkoušení si technologií na vlastní kůži. I proto jsou ukázková centra asistivních technologií v České republice tak důležitá.
Článek přináší přehled míst, kde si technologie můžete prohlédnout, otestovat a konzultovat s experty. Tato centra zároveň šíří osvětu o možnostech moderních pomůcek a podporují jejich lepší dostupnost.
V článku jsou použity tyto termíny :
Prostory zlínského showroomu byly zpřístupněny na podzim 2024. Centrum má podobu ukázkového bytu a provozuje jej Technologické inovační centrum v budově naproti Krajského úřadu Zlínského kraje. Byt lze navštívit úterky, středy a čtvrtky, návštěvu je třeba rezervovat v online systému.
Návštěvníky v ukázkovém bytě provází Mgr. Bolcková, která je zároveň developerkou asistivních technologií pro Zlínský kraj. Prostor zlínského centra slouží jako ukázkové centrum inovací pro poskytovatele sociálních služeb i pro širokou veřejnost, především z řad neformálních pečujících. Je vybaven technologiemi pro pobytovou i domácí péči, které cílí na usnadnění každodenního života osobám se sníženou soběstačností. Součástí návštěvy showroomu může být i poradenství ohledně výběru, obsluhy nebo instalace nejvhodnějších technologií dle individuálních potřeb.
Centrum také můžete navštívit v rámci různých vzdělávacích akcí, jako byl například seminář Moderní digitální technologie v sociální péči 21. století.
Organizace Dohled na dosah poskytuje vlastní sociální službu tísňové péče a telefonickou krizovou pomoc na celém území ČR a provozuje síť regionálních kontaktních center asistivních technologií a sociální telemedicíny. Součástí center v Plzni, Ostravě a Jihlavě jsou ukázkové prostory s instalacemi asistivních technologií. Cíl center je seznámit s možnostmi technologických vylepšení co nejširší veřejnost, odborníky i zájemce o konkrétní službu nebo zařízení.
Návštěvníci mohou v prostoru, který je vybaven jako typická malá domácnost, vyzkoušet různé senzory a pomůcky pro monitoring zdravotního stavu. Dohled na dosah vystavené a instalované technologie také testuje a poskytuje kurzy, které učí použití těchto asistivních technologií v sociálních službách. Návštěvu ukázkového prostoru je potřeba rezervovat v kontaktním formuláři, vzdělávací seminář na míru lektoruje zakladatel organizace.
Dohled na dosah plánuje provoz ukázkových prostor i v dalších krajských městech ČR.
Společné pracoviště Sociálních služeb Prahy 9 a technologické společnosti TELMED HTP se zaměřuje na praktické testování asistivních technologií v ukázkové domácnosti a vývoj vlastních chytrých řešení určených do domácích podmínek i pobytových služeb. V prostorách pracoviště je spojen koncept showroomu (ukázky, školení, konzultace) a Living labu (dlouhodobé testování funkčnosti, vývoj nových zařízení a zapojení klientů v reálném životě v prostředí zdejších sociálních služeb).
Termín návštěvy centra je vzhledem k průběžnému využívání prostor klienty sociálních služeb vhodné konzultovat předem s provozovatelem panem Petrem Panýrkem, který také nabízí praktické vyškolení zaměstnanců služeb v oblastech práce se sociálními, asistivními a telemedicínskými technologiemi.
Nejznámějším zařízením, vyvíjeným v tomto living labu, je robot ROBIN, aktivizační nástroj pro volný čas a emoční pohodu seniorů, používaný rovněž jako dětská výuková pomůcka.
HEALTH.lab je vysokoškolské pracoviště VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Prostory, koncipované jako obytné laboratoře, spojují praktickou aplikací asistivních technologií s vědeckým výzkumem a testováním. Centrum reprezentuje všechny technologické směry, které jsou spojeny s kvalitou života v bytě. Integruje telemedicínu a asistivní technologie se systémy domácí automatizace, sledováním kvality vnitřního prostředí a trendy v oblasti energetické soběstačnosti budov.
HEALTH.Lab slouží k několika účelům:
Pracoviště obsahuje dvě téměř identické obytné laboratoře, které se liší mírou vybavení a účelem a obě si lze prohlédnou i online formou virtuální návštěvy:
Hlavní koordinátorem pracoviště a odborným garantem je prof. Martin Černý a návštěvu si je třeba vzhledem k výuce a dlouhodobému výzkumu rezervovat s dostatečným časovým předstihem.
Každé z uvedených center má své specifické zaměření, ale společným cílem všech je podpora lidí se specifickými potřebami a zlepšení kvality jejich života; ať už jde o přímou osvětu široké veřejnosti nebo expertní testování pro potřeby výzkumu a vývoje nových či stávajících zařízení.
Díky těmto centrům mají odborníci i široká veřejnost možnost vidět a vyzkoušet, jak asistivní technologie fungují, jaké mají klady i limity a kdy, kde a jak jejich využití může reálně pomoci seniorům, pečujícím i službám.
Máte dotaz k článku? Znáte centrum asistivních technologií, které zde není uvedeno? Navštívili jste některé z uvedených pracovišť a chcete se podělit o zkušenost? Budeme rádi za vaše podněty a připomínky, neváhejte se na nás obrátit. Článek není sponzorovaný.
Dohled na dosah. Asistivní centra. [online].
Dostupné z: https://www.dohlednadosah.cz/asistivni-centra/ [cit. 2024-12-17].
Pražská Drbna. Na Dvanáctce pomáhá pečovatelům robot Robin: O seniory pečuje, čte jim zprávy a hraje s nimi hry. In: Pražská Drbna. Praha: Pražská Drbna, 20. 1. uu2022. Dostupné z: https://prazska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/7975-na-dvanactce-pomaha-pecovatelum-robot-robin-o-seniory-pecuje-cte-jim-zpravy-a-hraje-s-nimi-hry.html [cit. 2024-12-17].
Stárni Lehce. CAREOS. [online].
Dostupné z: https://starnilehce.cz/contact/?lang=cs [cit. 2024-12-17].
Sociální služby Praha 9, z. ú.
Dostupné z: https://www.ssspraha9.cz/ [cit. 2024-12-17].
Telmed.cz [online]. Dostupné z: https://www.telmed.cz [cit. 2024-12-17].
TIC Zlín. Asistivní technologie. [online].
Dostupné z: https://www.ticzlin.cz/asistivni-technologie/ [cit. 2024-12-17].
VŠB – Technická univerzita Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky. HEALTHlab. [online]. FEI VŠB-TUO. Dostupné z: https://www.fei.vsb.cz/450/cs/laboratore/HEALTHlab/ [cit. 2024-12-17].